Szkody chemiczne

- uzyskaj odszkodowanie za uszkodzone:
szyby, karoserie, elementy chromowe

Szkody chemiczne

Tzw. szkody chemiczne – szkody powstałe w wyniku działania np. przedsiębiorstwa, jak chociażby grupy Azoty ZCH „Police” S.A.

Postaramy się krótko przedstawić tą kwestię tj. czym są takie szkody i kiedy mamy do czynienia ze szkodami tzw. chemicznymi? W omawianych przykładach szkody „chemiczne” są następstwem emisji pyłów poprodukcyjnych w tym bieli tytanowej i innych siarczanów oraz fosforanów do atmosfery przez przedsiębiorstwo jak ZCH Police. Wydalane pyły osiadają min. na pojazdach nawet w odległości do 5 km od lokalizacji miejsca emisji pyłów. Pyły osiadające na pojazdach działają bardzo agresywnie i wręcz penetracyjnie na szyby, elementy chromowe, karoserie, elementy z tworzyw jak relingi dachowe, listwy, czy uszczelki. Reakcje jakie zachodzą pomiędzy tymi osiadłymi na samochodach pyłami poprodukcyjnymi, a elementami zewnętrznymi pojazdów, powodują trwałe uszkodzenie ich struktur zewnętrznych i powłok ochronnych.

Najłatwiej zaprezentować takie zagadnienie przedstawiając konkretne przykłady obrazujące powstałe szkody na pojazdach samochodowych, co niniejszym czynimy.
Praktycznie każdy z nas jest właścicielem lub użytkownikiem samochodu. Niestety nie każdy z nas dość dokładnie zwraca uwagę na stan techniczny swojego samochodu, bądź nie każdy przywiązuje uwagę do stanu technicznego użytkowanego samochodu w taki sposób, aby dostrzec powstałą szkodę chemiczną.

I tu przechodzimy do sedna sprawy, gdzie szukać w samochodzie tzw. szkody chemicznej, co jest uszkodzone i jak w ogóle wygląda szkoda chemiczna?

Szkody chemiczne na szybach samochodowych

Szyby i uszczelki w samochodzie to miejsca, gdzie szkody chemiczne najbardziej rzucają się w oczy. Są to liczne białe, niebieskawe i szare plamki, których nie spolerujemy mechanicznie, a próba takiej operacji może doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy powłoki ochronnej szyby i jest to niebezpieczne z przyczyn technicznych i bezpieczeństwa, a co obrazują poniższe zdjęcia:

Szkody chemiczne na elementach lakierowanych

Plamki nalotowe o białym i błękitnym odcieniu są dość widoczne na karoseriach, szczególnie w samochodach o ciemnych powłokach lakierowych (czarny, niebieski). Usunięcie takich odbarwień jest możliwe jedynie poprzez lakierowanie wierzchnie nadwozia. Przykłady elementów lakierowanych dotkniętych szkodami chemicznymi przedstawiamy na poniższych fotogramach.

 

Szkody chemiczne na elementach z tworzywa

Elementy z tworzywa są kolejnymi elementami ulegającymi działaniu pyłów poprodukcyjnych. Do takich elementów zaliczamy: relingi dachowe, listwy ochronne czy listwy maskujące – będące niejednokrotnie jednorazowego zastosowania. Poniżej prezentujemy szkody chemiczne na elementach z tworzyw sztucznych:

Szkody chemiczne na elementach chromowanych

W samochodach kolejnymi elementami ulegającymi działaniu pyłów poprodukcyjnych są elementy chromowe. Na zdjęciach poniżej dokumentujemy przykłady takich uszkodzeń:

Wżery, kwasy

Ostatnimi, ale chyba najważniejszymi uszkodzeniami są uszkodzenia strukturalne powłok lakierowych karoserii w postaci wżerów chemicznych. Uszkodzenia takie identyfikujemy w postaci małych plamek (czarne i pomarańczowe kropeczki), które charakteryzują się silnym wtrąceniem w powłokę lakierową i jej głęboką penetrację, nawet do warstwy bazowej lakieru. Na takie szkody chemiczne zwykłe polerowanie samochodu nie pomoże, konieczne jest przeprowadzenie lakierowania nadwozia samochodu.