PORADY EKSPERTA

ekspert Cito podpowiada

Telefon: +48 508 589 589

Szkoda częściowa a szkoda całkowita

13/01/2014

Czym różnią się szkoda częściowa od szkody całkowitej i jaki wpływ mają one na uzyskane auto z oc sprawcy?

Szkoda częściowa

O szkodzie częściowej mamy do czynienia w przypadku, gdy:

  • koszt naprawienia szkody w autoryzowanym serwisie nie przekracza wartości pojazdu (naprawa z OC sprawcy),
  • koszt naprawienia szkody w autoryzowanym serwisie wyniesie mniej niż 70% wartości pojazdu (naprawa z AC).

Szkoda całkowita

Do szkody całkowitej dochodzi, gdy koszt naprawy w autoryzowanym serwisie przekroczy wartość pojazdu.

W przypadku szkody całkowitej mamy 3 rozwiązania:

  • możemy pozbyć się wraku,
  • zatrzymać wrak i dostać odszkodowanie,
  • naprawić uszkodzony pojazd do wartości z przed szkody (ale muszą być wtedy spełnione dodatkowe warunki).

Wypożyczalnia samochodów w Szczecinie podpowiada

W przypadku naprawy pojazdu czas wynajmu samochodu zastępczego łatwo jest wyliczyć – wynika on z faktycznego czasu naprawy pojazdu. Jaki jest natomiast okres wynajmu samochodu zastępczego, gdy pojazdu nie chcemy naprawiać, tylko się go pozbyć?

Jeśli w wyniku zdarzenia losowego Towarzystwo Ubezpieczeniowe zaliczyło Twoją szkodę jako szkodę całkowitą to wynajem auta zastępczego przysługuje bezpłatnie na cały proces likwidacji szkody komunikacyjnej – czyli od dnia jej powstania do dnia wypłaty pieniędzy na konto… UWAGA: według oceny Rzecznika Ubezpieczonych takie przyjęcie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela jest niewystarczające!

W przypadku, gdy postanowimy kupić nowy samochód, lecz będziemy mogli to uczynić dopiero po otrzymaniu środków na konto (wypłata odszkodowania) – możemy ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków na samochód zastępczy na czas poszukiwania nowego pojazdu.

Wypożyczalnia samochodów Cito

Bardzo ważnym uprawnieniem osób poszkodowanych jest prawo wyboru podmiotu od którego pojazd zastępczy zostanie wynajęty. Ubezpieczyciel nie może niczego w tym zakresie narzucać. Nie musi to być zatem podmiot, który oferuje najniższą na rynku cenę za wynajęcie określonego pojazdu. Należy jednak pamiętać, aby cena za którą zostanie wynajęty pojazd zastępczy nie odbiegała w sposób znaczący od cen występujących na rynku lokalnym, a pojazd zastępczy nie był pojazdem klasy wyższej od pojazdu uszkodzonego.

Wypożyczalnia samochodów w Szczecinie – firma Cito – oferuje wynajem samochodów z OC sprawcy całkowicie ZA DARMO. W ramach świadczonych usług w imieniu Klienta dochodzi zwrotu poniesionych kosztów wynajmu od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Do czasu likwidacji szkody (naprawy auta, zwrotu kosztów lub zakupu nowego samochodu) Klient może bezgotówkowo korzystać z jednego z naszych samochodów – zobacz ofertę wypożyczalni samochodów w Szczecinie.

Komentarze zamknięte.